Policyjna Foczka

Policyjna Foczka Uczy Zasad Bezpieczeństwa

O PROGRAMIE

„Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa”, jest programem prewencyjnym skierowanym do najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Dzieci uczęszczające do klas pierwszych, w trakcie spotkań lekcyjnych, poznają zasady bezpiecznego zachowania się w codziennych sytuacjach np.: podczas drogi do szkoły, zabawy czy też podczas kontaktów z nieznajomymi.

W realizację zajęć z najmłodszymi zaangażowani są gdyńscy funkcjonariusze, którzy omawiają jeden z pierwszych tematów: „Policjant przyjacielem. Pomaga mi bezpiecznie żyć”. Pozostałe zajęcia prowadzą opiekunowie danych klas. Do współpracy w uczeniu dzieci zasad bezpieczeństwa zaproszone zostały także inne służby mundurowe tj. Straż Miejska, Straż Pożarna oraz WOPR.

W ramach programu każde z dzieci otrzymuje podręcznik „Policyjna Foczka uczy zasad bezpieczeństwa” oraz zeszyt ćwiczeń, mający wspierać go w kształtowaniu bezpiecznych postaw.
Każda edycja programu kończy się finałem miejskim pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni, dr. Wojciecha Szczurka. Obejmuje on kokurs sportowy oraz konkurs sprawdzający wiedzę zdobytą na zajęciach.

ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE

  • kształtowanie u dzieci umiejętności szukania pomocy w obliczu zagrożenia u osób dorosłych
  • rozpoznawanie i przewidywanie zagrożeń
  • zminimalizowanie ryzyka stania się ofiarą
  • udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów mających wpływ na poczucie bezpieczeństwa osobistego

KTO TO JEST FOCZKA?

Policyjna Foczka Uczy Zasad Bezpieczeństwa

 

JESTEM GDYNKA OSTRZEŻYNKA

Tytułowa Foczka jest pluszową maskotką i towarzyszy pierwszakom uczącym się zasad bezpieczeństwa od samego początku.

W maju 2009 roku foczce nadano imię zaproponowane przez gdyńskie pierwszaki: „Gdynka – Ostrzeżynka”. Imię to zwyciężyło w konkursie rozstrzygniętym przez ówczesnego Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni podinsp. dr Marka Chrabkowskiego.

 

 

 

Powrót na górę strony