Wiadomości

Kierowco, zanim dodasz gazu, zastanów się czy zdołasz się bezpiecznie zatrzymać

Data publikacji 24.12.2021

Czy istnieje pojęcie "bezpieczna prędkość"? Czy jazda z maksymalną, dopuszczalną przez prawo szybkością zawsze gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo w ruchu drogowym? Niestety nie! Żadna określona prędkość samochodu nigdy nie da gwarancji bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy zwracać uwagi na panujące warunki na drodze. Kierowca zawsze musi być gotowy do natychmiastowej reakcji. Dlatego przypominamy o zachowaniu rozsądku na drodze.

OGRANICZONE ZAUFANIE

Zasada ograniczonego zaufania to podstawa, która ma wiele praktycznych zastosowań w codziennym użytkowaniu dróg. Dotyczy wszystkich - kierowców samochodów, jednośladów oraz pieszych. W praktyce oznacza to, że nikt na drodze nie może bezgranicznie ufać we własne umiejętności. Zasadę ograniczonego zaufania w pierwszej kolejności powinniśmy stosować właśnie wobec siebie, aby w każdej chwili być gotowym na niebezpieczeństwo, niezależnie kto odpowiada za spowodowanie zagrożenia. Stosując tę zasadę możemy przygotować się na sytuację krytyczną.

IM GORSZE WARUNKI NA DRODZE, TYM DŁUŻSZA DROGA HAMOWANIA

Za kierownicą pojazdu, oprócz prędkości bardzo ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzających aut. Znajomość nawierzchni, jej stanu oraz baczne obserwowanie warunków atmosferycznych pozwoli skutecznie zareagować podczas gwałtownego hamowania. Zasada jest prosta - im gorsze warunki na drodze tym dłuższa droga hamowania. O tym nie można nigdy zapominać.

Najbliższe miesiące dla wszystkich użytkowników dróg będą stwarzały wiele niedogodności. Szybko zapadający zmierzch, częste opady deszczu, przymrozki, a w końcu zimowe opady śniegu i minusowe temperatury będą stanowić zwiększenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego apelujemy o rozwagę na drogach. Zwolnij, dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych. Tylko w ten sposób zagwarantujesz bezpieczeństwo sobie i innym.

  • Zdjęcie przedstawiające radiowóz policyjny podczas patrolu
Powrót na górę strony