Policyjny bohater czasów wojennych
Uczniowie klasy mundurowej V LO w Gdyni wzięli udział w organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Komendę Główną Policji w VI edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”.
Uczniowie klasy o profilu mundurowym w przedsięwzięciu „Policjant w służbie historii” zaprezentowali postać wybitnego bohatera – podkomisarza Jana Balickiego Naczelnika Wydziału Śledczego Komendy Policji Państwowej w Gdyni. Funkcjonariusz ten żył w latach 1903 – 1947, a swoimi zachowaniem wprawia w zachwyt.
Jan Balicki wielokrotnie w trakcie swojego życia nie uciekał przed ciężkimi decyzjami i wielokrotnie wykazywał się swoim męstwem wielokrotnie walcząc z okupantem wojennym – 1918 obrona Lwowa, 1919 powstanie śląskie, 1920 wyprawa kijowska przeciwko Armii Czerwonej. Aby wziąć udział w walkach, podczas zapisywania się do wojska posuwa się do przerobienia daty swojego urodzenia, albowiem był zbyt młody, lecz serce nie pozwalało stać bezczynnie. Dalsze losy Jana Balickiego łączą się z służbą w Policji. W 1928 roku realizuje kurs kryminologii w Wiedniu, 1931 kończy Policyjną Szkołę Oficerską w Warszawie, by następnie rozpocząć swoją służbę w Komendzie PP w Lwowie, a po roku tj. 1932 przenieść się do Komendy PP w Krakowie. Już po dwóch latach zostaje kierownikiem Wydziału Śledczego w Stanisławowie, następnie w Tczewie i Chojnicach, by od 1938 roku piastować to stanowisko w Gdyni. II Wojna Światowa stawiła kolejne wyzwanie podkom. Balickiemu, lecz i tym razem godnie podjął walkę. W 1939 roku bierze udział w obronie Kępy Oksywskiej w Gdyni za co odznaczony został Krzyżem Kampanii Wrześniowej. Niemniej jednak po ich zakończeniu zostaje wzięty do niewoli i przebywa w różnych obozach, tzw. Oflagach. W ich trakcie Balicki musiał podjąć decyzję czy wstępuje do niemieckiej policji kryminalnej czy wybiera śmierć. Dzięki wstąpieniu do KRIPO, może dalej realizować swoje idee i pomagać ludziom. Posiadając informacje z niemieckiej policji i jako konspirator Armii Krajowej, w dalszym ciągu pomaga innym ludziom. I tak ratuje dzieci żydowskiego redaktora lwowskiego, które ukrywa w spiżarni swojego mieszkania. Pomaga również wielu innym Żydom, do wyniszczenia których dążył w tamtym czasie niemiecki okupant.
Historia Balickiego urzeka tych, którzy jej nie znali. Jest bohaterem, ale też ojcem, który dba o swoją córeczkę, i gdy tylko jest przy niej okazuje Jej prawdziwą ojcowską miłość. Bawi się, czyta książki … stara się aby wojna nie zakłóciła jej dzieciństwa. Historia Balickiego skłania do refleksji i smuci, albowiem po wojnie zostaje zesłany przez NKWD do obozu w głąb ZSRR, gdzie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Balicki to bohater, z którego życiem zapoznali się uczniowie V LO w Gdyni i które w ramach przeprowadzonych przez siebie warsztatów mogli przedstawić pozostałym uczniom gdyńskich szkół.
W trakcie całego przedsięwzięcia, uczniowie tego projektu, mieli okazję odbyć „żywą” lekcję historii. Podczas wizyty na cmentarzu witomińskich, gdzie znajduje się obelisk Jana Balickiego, uczniowie mieli okazję spotkać się z córką Jana Balickiego, Panią Krystyną Marzec oraz Komendantem Miejskim Policji w Gdyni insp. Sławomirem Pachura. Dzięki temu spotkaniu uczniowie jeszcze bardziej mogli się zbliżyć do tej wybitnej postaci jaką był podkomisarz Jan Balicki.
Uczniom klasy mundurowej składamy nasze podziękowania za włożony trud i zaangażowanie w trakcie przedstawienia bohaterskiego życia Jana Balickiego. Życzymy powodzenia w trwającym konkursie.