Ty też możesz zmieniać Gdynię – wystarczy skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to skuteczne narzędzie dzięki któremu, każdy z nas może zgłosić niepokojące go zjawisko w jednej z 27 dostępnych kategorii. Już tylko w tym roku na terenie Gdyni wskazanych było 469 zagrożeń, którym dokładnie przyjrzeli się gdyńscy policjanci, a w zeszłym roku takich punktów było aż 1038.
W 2021 roku dzięki zaangażowaniu społeczeństwa gdyńska Policja wyeliminowała 426 zagrożeń, a w obecnym 106 zgłoszonych zagrożeń na KMZB zostało już zakończonych, a 97 oczekuje na pozytywne rozwiązanie. Najczęściej zgłaszane sytuacją dotyczą przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania czy spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Dzięki mapie można wskazywać miejsca, w których infrastruktura drogowa odbiega od oczekiwań jej użytkowników, ale też wskazać miejsca mało uczęszczane a gdzie przebywają osoby bezdomne wymagające pomocy. Dzięki zaangażowaniu społeczeństwa, które na swojej drodze napotkali taką osobę i następnie odznaczyły to miejsce na KMZB, gdy na zewnątrz warunki atmosferyczne nie sprzyjają, policjanci przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej docierali do najbardziej potrzebujących przewożąc ich do noclegowni i ogrzewalni, ratując w ten sposób osoby przed wychłodzeniem, jak chociażby 7 grudnia ub. roku, gdzie policjantki po krótkich namowach namówiły mężczyznę aby ten udał się do takiego miejsca. Po krótkich namowach mężczyzna ten skorzystał z pomocy. Policjanci niejednokrotnie też z własnej inicjatywy z organizowanych przez siebie zbiórek i datków kupowali jedzenie lub inne niezbędne przedmioty, które były przekazywane potrzebującym osobom bezdomnym lub z innych przyczyn potrzebujących wsparcia.
Każdy punkt odznaczony na KMZB to kolejne zainteresowanie funkcjonariuszy problemem, który już znali lub wskazanie nowego. Chociażby „dzikich wysypisk śmieci”. Niejednokrotnie są to miejsca nie należące do gminy, wówczas Policjanci docierali do ich właścicieli zobowiązując do uprzątnięcia terenu. Tak też stało się w przypadku rejonów ulicy Swarzewskiej, Chylońskiej, Radosnej, Pomorskiej, Bosmańskiej, tzw. Meksyku, terenów przylegających do szlaku kolejowego biegnącego wzdłuż całej Gdyni i innych ulic.