Policjanci wzięli udział w warsztatach na rzecz pomocy ofiarom domowej agresji
Policjanci w codziennej służbie podejmują interwencje związane z przemocą w rodzinie. Oprócz działań proceduralnych mundurowi pomagają ofiarom przemocy poprzez tzw. "niebieskie karty" oraz programy profilaktyczne prowadzone we współpracy z innymi instytucjami. Z uwagi na istotę problemu, jakim niewątpliwie jest przemoc w rodzinie, funkcjonariusze uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni.
Gdyńscy policjanci wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym przez Zespół ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W szkoleniu, oprócz pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni i funkcjonariuszy Policji uczestniczyli również przedstawiciele innych instytucji – w tym także z Prokuratury, Sądu, Oświaty, Ochrony Zdrowia, Zespołu Placówek Specjalistycznych.
Wśród omawianych tematów było między innymi zabezpieczenie małoletniego dziecka, a także nakaz opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Uczestnicy omawiali właściwe reakcje poszczególnych służb, instytucji i organizacji na przemoc w rodzinie oraz ich współdziałanie w celu niesienia pomocy ofiarom domowej agresji. Warsztaty były okazją, aby ugruntować swoją wiedzę na temat tego, jakie formy niesienia pomocy przewiduje prawo i na czym polega praca w ramach tzw. zespołów interdyscyplinarnych.
Najważniejszą konkluzją wynikającą ze spotkania jest to, że uzyskanie informacji o przemocy w rodzinie musi zainicjować ciąg działań przedstawicieli różnych podmiotów - policjantów, pracowników socjalnych, kuratorów, psychologów, lekarzy i innych - bo tylko wówczas pomoc ofiarom może być skuteczna i trwała.