Wiadomości

Kobiety w gdyńskiej Policji

Data publikacji 08.03.2023

Kobiety pełniły służbę w Policji od początku jej powstania, choć był to zawód kojarzony wyłącznie z męską profesją. Takie myślenie powodowało, że nie było zbyt wiele kobiet w policyjnych szeregach. Jednak w obecnych czasach obserwujemy znaczny wzrost liczby płci żeńskiej, noszącej policyjny mundur. W Policji pracują również kobiety, zajmujące stanowiska cywilne. Dziś z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim paniom najserdeczniejsze życzenia.

8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych pracownice branży włókienniczej zorganizowały strajk, podczas którego walczyły o wyrównanie płac oraz o równe prawa polityczne dla kobiet. Dwa lata później w Kopenhadze oficjalnie uznano datę 8 marca Dniem Kobiet.

Początki kobiet w Policji również nie były łatwe, gdyż kojarzono ten zawód wyłącznie z zajęciem dla mężczyzn. Dopiero 26 lutego 1925 roku ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Na czele brygady sanitarno-obyczajowej stanęła Stanisława Filipina Paleolog, która obecnie jest patronką garnizonu pomorskiego. 15 kwietnia 1925 roku rozpoczął się pierwszy 3 miesięczny kurs policji kobiecej, na który przyjęto 30 pań. Żeby zostać policjantką należało być panną lub bezdzietną wdową. Kandydatki musiały też zobowiązać się, że w ciągu najbliższych 10 lat nie wyjdą za mąż. Wśród przedwojennych policjantek, pełniących służbę w Gdyni, można odnaleźć takie nazwiska jak: Kazimiera Sobczakówna, st. post. sł. śl. Anna Obłudówna oraz post. sł. śl. Anna Ryglowa, która 28 lutego 1934 roku przeniesiona została w stan spoczynku. To przejście w stan spoczynku związane było z miłością i pierwszym gdyńskim policyjnym małżeństwem. W 1939 roku w Policji Państwowej służyło 170 policjantek.

Obecnie w Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni aktualnie pełni służbę 143 kobiety, w tym 11 w korpusie oficerów, 64 aspirantów, 16 podoficerów i 52 szeregowych. Wśród gdyńskich policjantek 7 zajmuje stanowiska kierownicze. Najstarsza funkcjonariuszka ma 60 lat, a najmłodsza 21, co dowodzi atrakcyjności tego zawodu. W dzisiejszych czasach kobiety wykonują zadania we wszystkich pionach: prewencyjnym, kryminalnym i wspomagającym. Należy nadmienić, że w gdyńskim garnizonie pracuje 75 kobiet, które są pracownikami cywilnymi, w tym jedna z nich zajmuje stanowisko kierownicze. Najstarsza z pracownic cywilnych ma 77 lat, natomiast najmłodsza 27.

Dziś w Dniu Kobiet życzymy najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, samych powodów do radości i spełnienia wszystkich marzeń.

Jednocześnie informujemy, że poszukujemy wszelkich materiałów, dotyczących przedwojennych policjantek.

  • Zdjęcie przedstawiające przedwojenną policjantkę
  • Zdjęcie przedstawiające przedwojenną policjantkę oraz policjantów
Powrót na górę strony