Ćwiczenia dowódczo- sztabowe na terenie kolejowym w Gdyni
Wczoraj na terenie kolejowym w Gdyni zostały zorganizowane i przeprowadzone ćwiczenia sztabowe dla policjantów i innych służb, realizujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego. Celem akcji było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej, w tym przypadku podczas wypadku kolejowego oraz zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
W ćwiczeniach sztabowych poza gdyńskimi policjantami i funkcjonariuszami Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni, pracownicy Straży Ochrony Kolei, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Gdyni, Straż Miejska w Gdyni oraz Grupa Ratownictwa Specjalnego PCK „Trójmiasto” i inne jednostki PCK. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie współpracy służb w sytuacji kryzysowej.
Zagadnieniem ćwiczeń była „symulacja wypadku kolejowego w wyniku ułożenia przeszkody na torze oraz zdarzenie o charakterze terrorystycznym”. Około 09.00 dyżurny gdyńskiej komendy otrzymał informację o katastrofie kolejowej. Z ustaleń wynikało, że w wyniku uderzenia przeszkody na torze nastąpiło wykolejenie pociągu, co spowodowało, że część pasażerów zostało rannych. Na miejsce zdarzenia zostały wysłane służby ratownicze i porządkowe miasta, zabezpieczono teren i rozpoczęła się akcja udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym. W trakcie akcji służby otrzymały informację o mężczyźnie, który uprowadził jednego z pasażerów do pobliskiego pociągu, gdzie znajduje się ładunek wybuchowy. Skierowano tam negocjatora, grupę policjantów, oraz przewodnika z psem służbowym. Na koniec, po zatrzymaniu napastnika, do działań przystąpili policjanci z przeszkoleniem minersko-pirotechnicznym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, którzy zabezpieczyli niebezpieczny pakunek.
Tak odbywały się ćwiczenia dowódczo-sztabowe przygotowane przez gdyńską Policję. Dzięki takim akcjom można sprawdzić poziom przygotowania oraz sprawność działania odpowiednich służb w przypadku zaistnienia realnego zagrożenia.