Wiadomości

Policjanci podczas debaty społecznej rozmawiali o mowie nienawiści w relacjach z innymi ludźmi

Data publikacji 20.12.2024

Policjanci podczas codziennej służby zajmują się nie tylko zwalczaniem przestępczości, ale realizują także zadania z zakresu profilaktyki. Wczoraj mundurowi wzięli udział w debacie społecznej w Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Tematem debaty była „Mowa nienawiści, w tym hejt i przestępstwa z nienawiści”. Podczas spotkania policjanci zapoznali uczestników z problematyką nienawiści w relacjach z innymi ludźmi. Dzielnicowy ze Śródmieścia omówił program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Aplikację „Moja Komenda”.

Wczoraj w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyła się debata społeczna w obszarze „Mowa nienawiści, w tym hejt i przestępstwa z nienawiści”. Debata odbyła się dzięki bardzo dobrej współpracy Policji z Uniwersytetem Morskim oraz Strażą Miejską.

Policjanci mówili uczestnikom o zapobieganiu przejawów dyskryminacji z powodu uprzedzeń lub nienawiści wobec osób bądź grup ludzi o odmiennej orientacji seksualnej, innej narodowości, odmiennych wierzeniach religijnych, czy też osób niepełnosprawnych. Mundurowi przekazali wiedzę, na czym polega i z czego wynika szeroko rozumiana „mowa nienawiści”. Słuchacze zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami tego zjawiska: „nietolerancja”, „stereotypy” „uprzedzenia” czy „dyskryminacja”. Prelegenci mówili również o formach wypowiedzi, które szerzą nienawiść rasową, ksenofobię oraz inne przejawy nienawiści w szczególności graffiti, ubiór i akcesoria czy symbole.

Spotkanie było okazją do zapoznania uczestników z programem „Dzielnicowy Bliżej Nas”, w ramach którego dzielnicowy ze Śródmieścia rozmawiał z uczestnikami o konsekwencjach myślenia i zachowania wynikającego z nietolerancji, które często prowadzi do zbiorowej agresji. Dodatkowo dzielnicowy zapoznał słuchaczy z aplikacją „Moja Komenda”, a także zachęcał ich do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której można w łatwy i szybki sposób przekazać informację o zagrożeniach bezpieczeństwa.




 

  • Zdjęcie przedstawiające dzielnicowego podczas prelekcji. Na sali widać siedzących tyłem do zdjęcia funkcjonariuszy i osoby cywilne.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta podczas prelekcji.  Na sali widać siedzących tyłem do zdjęcia funkcjonariuszy i osoby cywilne.
  • Zdjęcie przedstawiające policjanta podczas prelekcji.  Na sali widać siedzących tyłem do zdjęcia funkcjonariuszy.
  • Zdjęcie przedstawiające funkcjonariusza Straży Miejskiej podczas prelekcji.  Na sali widać siedzących tyłem do zdjęcia funkcjonariusza i osoby cywilne.
Powrót na górę strony