Kryzys emocjonalny – co to jest i jak sobie z nim radzić?
Kryzys emocjonalny to stan silnego napięcia psychicznego, który może wystąpić w wyniku trudnych doświadczeń, takich jak utrata bliskiej osoby, problemy rodzinne, zawodowe, czy zdrowotne. Policjanci apelują o wzajemną troskę i czujność oraz radzą, jak sobie z nim poradzić.
Kryzys emocjonalny objawia się między innymi uczuciem bezradności, lęku, smutku, a także trudnościami w podejmowaniu decyzji i kontrolowaniu emocji. Policjanci przypominają o znaczeniu profilaktyki i wsparcia w obliczu kryzysów emocjonalnych oraz o kluczowej roli szybkiej reakcji służb. Funkcjonariusze podejmują wszelkie możliwe działania, aby pomagać osobom znajdujących się w kryzysie, jednocześnie wskazując na potrzebę budowania świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego.
Co zrobić, jeśli czujemy, że znaleźliśmy się w sytuacji kryzysu emocjonalnego?
-
Nie pozostawaj sam – porozmawiaj z kimś zaufanym (rodziną, przyjaciółmi, specjalistą).
-
Jeśli odczuwasz silny stres, postaraj się uspokoić – spróbuj aktywności fizycznej, wybierz się na spacer.
-
W przypadku myśli samobójczych lub zagrożenia zdrowia i życia – natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112 lub zgłoś się na najbliższy komisariat Policji.
-
Skontaktuj się z pomocą psychologiczną – w Polsce działa wiele infolinii wsparcia, np. Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (116123), Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116111), Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym (800702222), Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800121212), Gdyńska Infolinia i czat zaufania dla młodzieży doświadczającej kryzysów emocjonalnych (585008885) GdyniaWspiera.pl (WWW gdyniawspiera.pl) internetowa baza bezpłatnej pomocy.
Pamiętaj, że każda trudna sytuacja ma rozwiązanie, a pomoc jest dostępna. Nie bój się poprosić o wsparcie. Jeśli zauważysz, że ktoś w Twoim otoczeniu przeżywa kryzys emocjonalny, okaż mu wsparcie i zachęć do skorzystania z pomocy specjalistów.