100 lat kobiet w Policji – historia, rozwój i współczesność
Dzisiaj obchodzimy wyjątkową rocznicę – 100-lecie służby kobiet w polskiej Policji. To niezwykła okazja, aby przypomnieć sobie historię policjantek, ich wkład w bezpieczeństwo kraju oraz ewolucję ich roli na przestrzeni dekad.
Historia kobiet w polskich służbach mundurowych sięga lat 20. XX wieku. Pierwsze funkcjonariuszki pojawiły się w Policji Państwowej w 1925 roku, choć ich zadania były wówczas ściśle określone. Zajmowały się głównie sprawami obyczajowymi, ochroną kobiet i dzieci, pracą w wydziałach śledczych związanych z handlem ludźmi oraz zwalczaniem przestępczości nieletnich. Były to trudne czasy, kiedy kobiety w służbie mundurowej musiały udowadniać swoją wartość w zdominowanym przez mężczyzn środowisku. Podczas II wojny światowej wiele policjantek brało udział w ruchu oporu i działalności konspiracyjnej. Po wojnie, w latach PRL-u, kobiety w Policji (wówczas Milicji Obywatelskiej) wciąż pełniły głównie funkcje administracyjne i śledcze, choć stopniowo zaczęły zdobywać coraz większe uprawnienia operacyjne.
Dziś policjantki pełnią służbę we wszystkich pionach i na każdym szczeblu. Pracują w prewencji, ruchu drogowym, wydziałach kryminalnych i dochodzeniowo – śledczych. Coraz więcej kobiet zajmuje stanowiska kierownicze, a ich obecność w Policji stała się standardem, a nie wyjątkiem. Obchody 100-lecia kobiet w Policji to doskonała okazja do uhonorowania ich odwagi, determinacji i wkładu w bezpieczeństwo obywateli. To także moment, by docenić rozwój równouprawnienia w służbach mundurowych oraz inspirować kolejne pokolenia kobiet do podejmowania tej wymagającej, ale niezwykle ważnej misji.
Dziękujemy wszystkim policjantkom za ich służbę i poświęcenie – za 100 lat. Życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym, jak i osobistym.