Wyjątkowa debata społeczna w związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia kobiet w polskiej Policji
Wczoraj w Konsulacie Kultury w Gdyni odbyła się wyjątkowa debata społeczna, zorganizowana z okazji 100-lecia kobiet w polskiej Policji. Była to niezwykła okazja, by wspólnie przyjrzeć się roli kobiet w formacjach mundurowych, ich wyzwaniom, sukcesom oraz przyszłości w służbie społeczeństwu.
W środę 26 lutego 2025 roku w Konsulacie Kultury w Gdyni odbyła się debata społeczna, zorganizowana z okazji 100-lecia kobiet w polskiej Policji. Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku Pan insp. Bogusława Ziemby, następnie ważny dla kobiet w tym dniu głos zabrała p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni Pani mł. insp. Beata Nienadowska. Wśród prelegentek znalazły się Wicewojewoda Pomorska Pani Anna Olkowska – Jacyno, Prezydent Miasta w Gdyni Pani Aleksandra Kosiorek, Prezes Sądu Rejonowego w Gdyni Pani Monika Selin, Prokurator Rejonowa w Gdyni Pani Dorota Stawinoga-Liedtke, Prezes Zarządu Szpitali Pomorskich Pani Jolanta Sobierańska-Grenda oraz Pełnomocniczka do spraw ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku Pani mł. insp. Hanna Kowalewicz.
Podczas debaty ekspertki podzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zmian, jakie zaszły przez ostatnie lata, mówiły o postępie, jaki dokonano w kwestii równości płci oraz przeciwdziałaniu hejtowi, mobbingowi, dyskryminacji i innych niepożądanych zachowań w miejscach pracy. Dyskusja skupiła się na analizie dotychczasowych wyzwań, jak i osiągnięć w zakresie ochrony praw kobiet oraz równego traktowania w różnych sektorach zawodowych. Podczas debaty jednogłośnie zauważono, jak ważna jest rola kobiet w kształtowaniu środowiska zawodowego. Po zakończonej dyskusji Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Gdyni – Karwinach Pani podkom. Magdalena Ostrowska przekazała informacje na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji „Moja Komenda’ oraz o programie „Dzielnicowy bliżej nas”.
Na koniec każda osoba, uczestnicząca w wydarzeniu mogła wykonać pomiar ciśnienia krwi, sprawdzić poziom glukozy, a także skorzystać z konsultacji onkologicznej i dietetycznej. Ponadto na parkingu przy Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni można było oddać krew w Krwiobusie oraz wykonać badanie piersi w Mammobusie.
Debata była doskonałą okazją do otwartej dyskusji, jak budować bezpieczne i przyjazne środowisko w miejscu zatrudnienia oraz do promocji zdrowych nawyków i zachowań.