Wiadomości

„Dzielnicowy Bliżej Nas” – spotkanie o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji 30.10.2025

W Radzie Dzielnicy Śródmieście w Gdyni przy ul. Jana z Kolna odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu osób starszych, zorganizowanego w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Dzielnicowi ze Śródmieścia omówili rosnący problem bezdomności wśród seniorów oraz sposób działania oszustów podszywających się pod „wnuczka” i „policjanta”.

Podczas spotkania, które odbyło się w Radzie Dzielnicy Śródmieście, funkcjonariusze szczegółowo wyjaśnili, w jaki sposób przestępcy próbują zdobyć zaufanie osób starszych, posługując się presją czasu oraz emocjami. Dzielnicowi omówili najczęstsze scenariusze połączeń telefonicznych, a także wskazali, na jakie sygnały ostrzegawcze należy zwracać szczególną uwagę. Policjanci zdecydowanie podkreślili, że funkcjonariusze nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, biżuterii ani udziału w rzekomych „tajnych operacjach”. W drugiej części spotkania omówili zagadnienia zagrożenia bezdomnością wśród osób starszych, Dzielnicowi zaprezentowali dostępne formy wsparcia miejskiego, między innymi punkty konsultacyjno-interwencyjne, noclegownie oraz instytucje przeciwdziałające kryzysom życiowym. Zachęcali również do reagowania w sytuacjach, gdy zauważymy osobę potrzebującą pomocy. Uczestnicy mieli okazję do indywidualnych rozmów z funkcjonariuszami, zadawania pytać oraz omówienia problemów występujących w najbliższym otoczeniu. Dzielnicowi przekazali seniorom materiały informacyjne dotyczące profilaktyki i kontaktów do odpowiednich instytucji.

Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i spotkało się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” zapowiadane są kolejne inicjatywy mające na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz poprawę bezpieczeństwa seniorów.

  • Zdjęcie przedstawia policjantów na spotkaniu rady dzielnicy z mieszkanką
Powrót na górę strony