Wiadomości

Gdynianie dbają o swoje bezpieczeństwo – podsumowanie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2018 roku

Data publikacji 08.02.2019

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w Gdyni jak i w całym województwie pomorskim od lipca 2016 roku. Dzięki aplikacji każdy z jej użytkowników może przekazać policji informacje dotyczące przypadków naruszania obowiązujących przepisów. Mieszkańcy Gdyni w 2018 roku umieścili na mapie przeszło 2400 punktów. Każde ze wskazanych miejsc zostało sprawdzone przez policjantów.

W Gdyni podobnie jak w całym województwie pomorskim aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od lipca 2016 roku. Głównym zadaniem aplikacji jest zapewnienie mieszkańcom łatwiejszego kontakt z Policją. Dzięki niej mieszkańcy mogą anonimowo i w łatwy sposób przekazywać informacje, które mogą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa. W ubiegłym roku w aplikacji zostały wprowadzone również modyfikacje, dzięki którym osoby z niej korzystające mają jeszcze więcej możliwości.

W 2018 roku na terenie miasta Gdyni dzięki aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało wprowadzonych przeszło 2400 miejsc potencjalnie zagrożonych, a ich potwierdzalność wyniosła przeszło 50 %. Wśród najczęściej dodawanych punktów dominowały zagrożenia związane z nieprawidłowym parkowaniem (782 zgłoszeń), potwierdzalność których wyniosła blisko 40 %. Kolejnym zagrożeniem, które w ubiegłym roku było najczęściej zaznaczane na Mapie Zagrożeń to przekraczanie dozwolonej prędkości (528 zagrożeń), ich potwierdzalność wyniosła blisko 80 %. W miejscu występowania takich punktów gdyńska drogówka systematycznie prowadzi działania zmierzające do wyeliminowania popełnianych wykroczeń, a na ich sprawców nakładane są surowe mandaty lub kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Trzecią kategorią wśród najczęściej dodawanych punktów było spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (496 zgłoszeń). Potwierdzalność w tym obszarze prawie 60 %.

Weryfikacją zgłoszonych zagrożeń oraz późniejszą realizacją czynności z nimi związanych zajmują się funkcjonariusze z komisariatów podległych Komendzie Miejskiej Policji w Gdyni jak również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego. W zależności od rodzaju zgłoszenia jego realizacja przydzielana jest odpowiedniej komórce. W przypadkach, w których potwierdzone zostanie łamanie przepisów, rejon w którym do niego dochodzi zostaje objęty doraźnym nadzorem funkcjonariuszy. W tych rejonach częściej można spodziewać się policjantów przeprowadzających kontrolę i nakładających kary na sprawców ujawnionych wykroczeń.

Przypominamy, że użytkownicy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mogą w łatwy i prosty sposób przekazać informację policji poprzez naniesienie w aplikacji punktu, w którym ujawnili przypadki łamania przepisów prawa. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane, a w razie jego potwierdzenia podejmowane są działania zmierzające do ich wyeliminowania. Należy jednak pamiętać, że aplikacja ta nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

 
Powrót na górę strony