Policjanci pracują nad sprawami oszustów działających metodą "na funkcjonariusza"
Policjanci prowadzą działania w zakresie bezpieczeństwa osób starszych. Działania przynoszą efekty i coraz mniej osób daje się oszukać przestępcom. Mundurowi przypominają żeby nie wierzyć osobom obcym. Przypominamy o zasadzie ograniczonego zaufania.
Funkcjonariusze policji w ramach gdyńskiej kampanii STOP każdego dnia działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi przypominają, że oszuści wykorzystują empatię seniorów i chcą pozbawić ich wszystkich oszczędności. Wczoraj przestępcy sześć razy podszywali się za policjantów. Niestety w jednym przypadku 90-letnia mieszkanka Gdyni dała się oszukać i straciła 10 tys. zł.
Wczoraj przed południem zadzwoniła do pokrzywdzonej kobieta podająca się za pracownika poczty i poprosiła o dokładny adres w celu dostarczenia przesyłki. Po kilku godzinach do seniorki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant i oświadczył, że poprzednia rozmówczyni jest oszustką. Nakłonił kobietę do współpracy w ujęciu oszustów i wypłaty w tym celu pieniędzy z banku. Seniorka zgodnie z instrukcją zostawiła 10 tys. zł przy wskazanym samochodzie.
W pozostałych pięciu przypadkach rozmowy wyglądały bardzo podobnie. Oszuści za każdym razem podszywali się za policjantów, a w dwóch przypadkach telefony te poprzedzone były rozmową z rzekomym pracownikiem poczty. Mimo fałszywych informacji, że przestępcy czyhają na oszczędności seniorek, wszystkie kobiety wykazały się czujnością i nie dały się oszukać. Przerwały połączenie i zgłosiły to na policję. W ten sposób nie straciły swoich pieniędzy.
Obecnie gdyńscy policjanci pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców.
Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu. Pamiętajmy, ze policjanci nigdy nie proszą o przekazanie biżuterii lub pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem.