Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2020 roku

Data publikacji 19.01.2021

Gdyńscy policjanci podsumowali kolejny rok działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W 2020 roku mieszkańcy Gdyni oraz osoby przyjezdne zaznaczyli na mapie 1393 miejsca, w których miało dojść do różnego rodzaju zagrożeń. Wszystkie punkty zostały przez funkcjonariuszy zweryfikowane, z czego 600 zagrożeń zostało potwierdzonych.

W 2020 roku gdyńscy policjanci odnotowali na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa 1393 miejsca, w których wystąpiło zagrożenie bezpieczeństwa. Powyższe dane wpływały od osób, które chcą mieć bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w okolicy swojego zamieszkania.

W aplikacji występuje 28 kategorii zagrożeń, które można nanieść na mapę danego miasta bądź rejonu miasta. Akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, miejsca grupowania się małoletnich, niszczenie zieleni, zła organizacja ruchu drogowego, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym – to tylko część zagrożeń, jakie można zgłaszać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Na przestrzeni ubiegłego roku na terenie Gdyni, stróże prawa odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie przekraczania dozwolonej prędkości (435), nieprawidłowego parkowania (327) i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (251).

Wśród zgłoszeń, gdzie miało dochodzić do spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, policjanci potwierdzili 140 sygnałów. Wszystkie zagrożone miejsca, gdzie potwierdzono naruszenie prawa, zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy, a sprawcy wykroczeń byli rozliczani.

Jedną z kategorii, którą można nanieść na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest także „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W 2020 roku funkcjonariusze odnotowali 18 takich sygnałów. Każde zgłoszenie zostało przez policjantów bardzo dokładnie sprawdzone. Za każdym razem, kiedy mundurowi potwierdzali zgłoszenie, rozmawiali z osobą bezdomną i przekazywali jej informacje na temat miejsc, w których może otrzymać ciepły posiłek lub znaleźć schronienie.

W 2020 roku naniesiono na mapę 435 sygnałów dotyczących przekraczania dozwolonej prędkości na ulicach miasta.  Na tej podstawie funkcjonariusze gdyńskiej drogówki prowadzili we wskazanych miejscach kontrole prędkości. Policjanci ujawniali sprawców, na których nakładali mandaty lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. W przypadku, gdy kierowcy przekraczali dozwoloną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, mundurowi zatrzymywali im prawa jazdy.

Podsumowując roczne statystyki, dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa gdyńscy policjanci zachęcają do współpracy i korzystania z tej internetowej aplikacji. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami, a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.

Pamiętajmy jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji. W tego typu przypadkach należy dzwonić na numer alarmowy 112.

  • Zdjęcie przedstawiające telefon, a na wyświetlaczu aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Powrót na górę strony