Wiadomości

Od 20 maja br. zmiany przepisów w ruchu drogowym

Data publikacji 12.05.2021

20 maja br. wejdzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadzone zmiany uregulują prawnie zagadnienie hulajnóg elektrycznych, urządzeń wspomagających ruch, a także urządzeń transportu osobistego. Zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do zapoznania się z nowymi regulacjami prawnymi.

W czwartek, 20 maja br. wejdą w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które będą zawierały takie definicje jak „hulajnoga elektryczna”, „urządzenie wspomagające ruch”, czy „urządzenie transportu osobistego”. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym ma na celu uszczegółowienie zasad korzystania z tych urządzeń, a także ustalenie czynników związanych z bezpiecznym poruszaniem się nimi.

Kierując hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym jedziemy. W przypadku z korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych trzeba pamiętać o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym i zachowaniu prędkości zbliżonej do pieszego. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych będzie dozwolone tylko wtedy, gdy nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a jezdnia wzdłuż chodnika pozwala na jazdę większą niż 30 km/h. Jeżeli nie będzie wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów kierujący taką hulajnogą będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością do 30 km/h. Kierując hulajnogą elektryczną nie możemy przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ani ciągnąć lub holować inny pojazd. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, ale tylko w strefie zamieszkania. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat, należy posiadać kartę rowerową, lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T. Pamiętajmy, że dopuszczalna prędkość hulajnóg elektrycznych to 20 km/h.

Osoba poruszająca się urządzeniem wspomagającym (napędzanym siłą mięśni) będzie obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów (ruch prawostronny). W przypadku korzystania z chodnika albo drogi dla pieszych, należy poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także ustępować pierwszeństwa pieszemu (dotyczy również podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych). Zabronione będzie poruszanie się urządzeniem wspomagającym w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie. Ponadto osoba korzystająca z urządzenia wspomagającego nie będzie mogła przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ciągnąć inny pojazd lub ładunek, czepiać się pojazdów oraz poruszać się tyłem.

Kierujący urządzeniem transportu osobistego będzie obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli będzie wyznaczona w kierunku, w którym będzie się poruszać. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych należy ustępować pierwszeństwa pieszym. W sytuacji, gdy nie będzie wydzielonej drogi dla rowerów, kierujący tym urządzeniem będzie mógł skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Kierujący urządzeniem transportu osobistego nie będzie mógł ciągnąć lub holować innego pojazdu, przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku ani czepiać się pojazdów.

Uwaga! W wyniku wprowadzenia nowych przepisów, zmianie ulegną również regulacje prawne, dotyczące zachowania się pieszych i kierowców wobec użytkowników nowo powstałych kategorii pojazdów i urządzeń. Od 20 maja br. kierujący pojazdem, w razie wyprzedzania hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego czy osoby poruszającej się urządzeniem wspomagającym ruch, będzie musiał zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m. Pieszy natomiast (z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej), jeśli będzie korzystał z drogi dla rowerów, będzie musiał ustąpić miejsca osobom korzystającym z tych urządzeń.

  • Zdjęcie przedstawiające mężczyznę jadącego na deskorolce oraz policjantkę.
Powrót na górę strony